Olsztyn - Województwo warmińsko-mazurskieGalerie i domy handlowe w Olsztynie

Województwo warmińsko-mazurskie > Olsztyn

Olsztyn

Galerie i domy handlowe w Olsztynie

Olsztyn to ponad 175. tysięczne miasto na północy kraju. Miasto administracyjnie należy do województwa warmińsko-mazurskiego i podzielone jest na 23 osiedla, jest także miastem na prawach powiatu. Olsztyn rozpościera się na powierzchni około 88,3 km2. Przez miasto przepływa rzeka Łyna.

Historia miasta sięga 1334 roku, z którego pochodzi pierwsza wzmianka o założonej tutaj drewniano-ziemnej strażnicy puszczańskiej. W roku 1353 w jej miejscu wybudowano zamek, a także nadano osadzie prawa miejskie. Wiek XV oraz początek wieku XVI nie był dla miasta sprzyjający, ponieważ był to czas licznych wojen. Wielokrotnie niszczony Olsztyn uratował Mikołaj Kopernik, broniąc zamek przed najazdami Krzyżaków.

Wiek kolejny przyniósł do miasta rozwój, głównie dzięki jego położeniu na trakcie z Warszawy do Królewca. Mieszkańcy żyli z handlu oraz rzemiosła, lecz zaraza panująca w latach 1709–1712 nie pozwoliła na dalszy rozwój Olsztyna. Ponowny rozwój miasta nastąpił w XIX wieku, doprowadzono wtedy m. in. linie kolejową.

Navigace